Читать реферат по педагогике: "Краса, велич і трагедія в образах шевченкового Кобзаря (урок)" Страница 1

назад (Назад)скачать (Cкачать работу)

Функция "чтения" служит для ознакомления с работой. Разметка, таблицы и картинки документа могут отображаться неверно или не в полном объёме!

Краса, велич і трагедія в образах шевченкового Кобзаря.

10-й клас

Мета: узагальнити уявлення про творчість Т. Шевченка, сформувати цілісне уявлення про красу, велич і трагедію образів у творах Кобзаря. Закріпити раніше вивчене про художній образ. Прищепити любов і повагу до свого краю, розбудити національну самосвідомість старшокласників

Обладнання: портрет Т. Шевченка, «Кобзар», тлумачний словник української мови, робочі місця для трьох груп.

ХІД УРОКУ

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. «Він був сином мужика, а став володарем у царстві духа. Він був кріпаком, а став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком, а вказав нові світлі й вільні шляхи професорам і книжним ученим.

Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій. Доля переслідувала його в житті скільки лиш могла; та вона не зуміла перетворити золота його душі у ржу, ані його любові до людей у ненависть і погорду, а віри в бога у зневіру й песимізм. Доля не шкодувала йому страждань, але пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.

Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті - невмирущу славу та всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори» (І. Франко).

Ми завершуємо вивчення творчості Т. Шевченка, українського поета, прозаїка, драматурга, етнографа, історика, філософа, скульптора, художника.

Вивчаючи його літературні твори, ви познайомилися з великою кількістю яскравих, майстерно вимальованих художніх образів. Вони збуджували уяву та змушували разом із ними плакати та сміятися, злітати в нестримних почуттях кохання та щастя, а ще змушували відчути нестерпний біль і щемний смуток у серці за долю українців. І всі ці образи в Шевченка об'єднуються в один прекрасний, величний і водночас трагічний образ - це Україна.

Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів

Учитель (фронтальна бесіда).

Дати визначення художнього образу.

З'ясувати значення слів «краса», «велич», «трагедія».

Робота у групах

Умовно поділити клас на три групи. Кожна з груп протягом уроку має дослідити наявність ознак краси, величі та трагедії у творах Т. Шевченка.

Надання необхідної інформації

Учитель. Подивіться уважно у вікно. Що ви бачите? (Весну.)

Так відповість звичайна, пересічна людина. А тепер знову подивіться у вікно та послухайте, як про це явище природи говорить поет.

Встала й весна,

Чорну землю сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила;

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаю

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічають.

Майстерність поета й полягає в тому, щоб у звичайному, буденному помітити незвичайне та зобразити все бачене органічно. Природно, шевченкові пейзажі є саме такими. Прочитайте кілька поезій.

Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

(Учні читають вірші: «Світає, край неба палає», «Тече вода з-під явора», «Садок вишневий коло хати».)

Учитель. Де й навіщо використовує Шевченко пейзаж? (На початку, іноді в середині великого поетичного твору.)

Найчастіше пейзаж використовується як тло, на якому відбуваються події твору. Пейзаж може бути контрастним або змінюватись


Интересная статья: Основы написания курсовой работы