Читать реферат по лингвистике, филологии, языкознанию: "Леонід Полтава. Незламаність духу вигнанця і патріота" Страница 1

назад (Назад)скачать (Cкачать работу)

Функция "чтения" служит для ознакомления с работой. Разметка, таблицы и картинки документа могут отображаться неверно или не в полном объёме!

Реферат на тему:

Леонід Полтава. Незламаність духу вигнанця і патріота

З-поміж таких видатних письменників Сумщини XX століття, як Микола Хвильовий, Іван Багряний, Зоя Когут, Михайло Осадчий, Микола Лукаш, Микола Данько слід назвати й ім’я Леоніда Полтави, поета, прозаїка, драматурга, публіциста, громадського діяча. Він довго залишався незнаним у рідному краї, хоча був відомий у багатьох країнах світу. Тому, розробляючи систему уроків по вивченню літератури рідного краю, учасники обласної науково-методичної лабораторії «Національні підстави вивчення української мови та літератури в школі» також повертають ці імена підростаючому поколінню. Леонід Полтава мені дорогий особливо. Він — мій дядько по матері. Тому й взялася за вивчення його життєвого й творчого шляху. Зібрала спогади рідних, відгуки знайомих, документи, твори, побувала у Вовківцях на близьких моєму серцю могилах матері та сестри Леоніда Полтави, осмислила все. Так і постав урок, який пропоную читачам часопису, насамперед, моїм колегам-землякам.

Тема. Леонід Полтава. Незламність духу вигнанця і патріота.

Мета: зробити огляд життя і творчості Леоніда Полтави, розкрити багатство його духовного світу, життєвих принципів та ідеалів, учити учнів складати конспект, аналізувати твори поета, виховувати почуття патріотизму.

Тип уроку: лекція з елементами бесіди та пошукової роботи.

Обладнання: портрет Леоніда Полтави, світлини родини письменника, виставка творів, фонозапис пісні «На Україну повернусь», запис спогадів про Леоніда Полтаву, листи, епіграф та план уроку, написані на дошці, ксерокопії творів письменника на партах.

Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів.

1. Організаційний момент.

2. Оголошення теми та мети уроку.

II. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

На фоні пісні «На Україну повернусь» учитель читає епіграф уроку:

...І серед тих засніжених рівнин,

В коловороті і весни, і літа —

Народжувались сотні Україн, —

Але одна зродилася, щоб жити.

Вона — твоя. Моя. Із нами. В нас.

Прекрасна і страшна, мов хуртовина,

Та, що іде, долаючи сам час, —

Безсмертна і безмежна Україна.

Леонід Полтава.

Учитель пропонує учням записати в зошитах епіграф уроку і план.

План

1. З Україною в серці.

2. На шляхах і роздоріжжях драматичної долі.

3. Осмислення першовитоків національної духовності у збірці «За мурами Берліну» (1946).

4. Кристалізація духовного світу в житті та поетичній творчості наступних років.

5. Незалежна Україна — пам’ятник незламності духу Леоніда Полтави.

Далі за цим планом учитель проводить бесіду, для чого перед класом ставить такі завдання, відповіді на які учні занотовують до зошитів.

1. Як ви розумієте зміст рядків епіграфу? Учні висловлюють свої міркування, які підсумовує учитель.

2. Що значить «Народжувались сотні Україн»? — Учні відповідають, що це різні люди, різні періоди в історії України, різні ідеології. Це боротьба і поразки, але саме вони наближали народження однієї України — незалежної. І ця Україна — наша, вона твоя, моя, із нами, у нас.

3. Що значить «Україна в нас»? — В нас — це значить наш обов’язок перед минулим, теперішнім і майбутнім України, бо ж ми повинні зберегти і утвердити цю незалежність. На цьому шляху чекають